Czas na kolejny nieserowy sernik czyli taki bez twarogu :) Przepis dostałam od jednej z moich „księżniczek” :) Udoskonalałam go trzy razy i w końcu wyszedł poprawny politycznie ;D POLECAM!

SKŁADNIKI:

1 opakowanie ciasteczek Digestive (https://czupak.wordpress.com/category/do-zjedzenia-bez-pichcenia/slodkie-do-zjedzenia-bez-pichcenia/ciasteczka/)

1 kostka masła (200g)

zmielony cynamon

2x serek mascarpone (ok. 500g)

2x śmietanka 36% (w tym wypadku Piątnica)

2x cukier wanilinowy

1 olejek waniliowy 

PRZEPIS:
1. drobno kruszymy ciastka młotkiem do kotletów albo jakimś innym urządzeniem, które rozdrabnia ciastka
2. rozpuszczamy kostkę masła, czekamy aż przestygnie i dodajemy do rozdrobnionych prawie na pył ;) ciastek, mieszamy by powstała mokra masa, dodajemy cynamon (jak kto woli i lubi cynamon, ja dodaję dość dużo)
3. mokrą masę wykładamy do okrągłej formy lub do korytka pokrytej papierem do pieczenia, rozprowadzamy masę na płasko i wstawiamy do lodówki na czas robienia masy
4. śmietanki miksuję chwilę w misce (ponieważ śmietana ta się nie ubija, bo już jest stała i jakby ubita, miksuję ją tylko po to by dostała trochę powietrza i stałą się lżejsza), dodaję do nich serki mascarpone, cukier wanilinowy i olejek i miksuję już nie chwilę, a porządnie!
5. gdy już się wszystko ładnie utrze na jednolitą masę, wykładam ją na ciasteczkowy spód, posypuję odrobiną cynamonu na wierzchu i wstawiam do lodówki na co najmniej 2 godziny, a potem się zajadam :)

Reklamy