Nazywam ją ‚sałatką imprezową’ gdyż nadaje się jako konkret na wszelkiego rodzaju spotkania. Jej zrobienie nie wymaga wysiłku. Dlatego nie gadamy – robimy :) POLECAM!

SKŁADNIKI:

2 zupki chińskie Vifon (wybieramy vifon ze względu na drobny makaron, osobiście na studiach wcinałam Amino jednak do sałatki wybieramy Vifon; jeśli chodzi o smak wybieram ostrego kurczaka)

ok. 500g piersi z kurczaka

kukurydza w puszce

1 duża papryka czerwona

słoik ogórków konserwowych

majonez

PRZEPIS:

1. zupki drobno kruszymy i wrzucamy do michy
2. zalewamy je całą zawartością puszki kukurydzianej czyli kukurydzą i jej wodą
3. ciachamy paprykę w kostkę i wrzucamy do michy
4. obieramy ogórki, kroimy w kostkę i dorzucamy do michy wraz z wodą z ogórków i wstawiamy do lodówki (makaron będzie trochę pływał w tym wszystkim, ale spokojnie bez paniki)
5. kujciaka kroimy w kostkę i wrzucamy na patelenkę (możemy wykorzystać tłuszcz z zupek – do smażenia i przyprawy – na kurczaka, dodaję także przyprawy do kurczaka dodatkowe, bo w zupkach tego jest niewiele to samo tyczy się tłuszczu)
6. jak kurczak ostygnie wyciągamy sałatkę z lodówki i sprawdzamy czy makaron już nasiąknął i nabrał objętości (może być tak, że wody z ogórków było za dużo więc po prostu odcedzamy z sałatki wodę, której makaron już nie przyjął)
7. dodajemy kurczaka do michy oraz dwie spore łyżki majonezu (tak na oko żeby po prostu sałatka nie była sucha)
8. wszystko doprawiamy pieprzem i czym tam tylko chcecie XD mieszamy i gotowe!

Twórcą zupki błyskawicznej był Japończyk Momofuku Ando, który chciał stworzyć produkt łatwo dostępny i pozwalający zwalczyć niedobór żywności. Wynalazek pojawił się na rynku w 1958 roku. Nissin – firma, którą założył Ando produkowała również pierwsze zupy dla astronautów. W Osace otwarte zostało muzeum poświęcone zupkom błyskawicznym.
http://www.youtube.com/watch?v=Cv_gRqeVEn8

fot. czupak

Reklamy